T.C.
SAĞLIK BAKANI
DR. FAHRETTİN KOCA
HASTANE YÖNETİCİ MESAJI
Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı
İhlal Bildirimi
Satın Alma Ve İhaleler
Hasta Refakat ve Ziyaret Kuralları
Hasta ve Hasta Yakınları Görüş, Öneri
Personel Görüş ve Öneri Formu
Poliklinik Çalışma Listesi
Yerel Basın
Akıllı İlaç Kullanımı

  
Gümüşhane Devlet Hastanesinde TEE Cihazı Dönemi

Gümüşhane Devlet Hastanesi hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek kalp deliği, kalpte pıhtı varlığı ve kalp kapak enfeksiyonu gibi durumlarda tanı için vazgeçilmez olan ekokardiyografinin ileri boyutu olan TEE cihazını vatandaşların hizmetine sundu.

Gelişen teknolojik ve bilimsel yeniliklerle beraber hastalıkların tanısında kullanılan yöntemlerdeki değişim ve gelişime bağlı olarak uzun süredir Gümüşhane Devlet Hastanesi’ne kazandırılması için uğraşılan TEE cihazı İl Sağlık Müdürlüğü ve Gümüşhane Devlet Hastanesi başhekimliğinin özverili çabaları ile hastaneye kazandırılarak halkın hizmetine sunuldu.

Bu hizmetle birlikte daha önce bu tetkik için çevre illerdeki hastanelere sevk edilmek zorunda kalınan hastaların sevk sıkıntısı ve yaşadıkları mağduriyet de ortadan kalmış oldu.

Konu ile ilgili bilgi veren Gümüşhane Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Emrah Acar, “Ekokardiyografi kalbin yapısı ve fonksiyonlarının ultrason ile incelenmesidir. Göğüsten yapılan ekokardiyografi ile kalbin tüm ayrıntıları ve bazı bölgeleri yeterince görülemez. Bu durumda yemek borusundan ultrason ile kalbin incelenmesi gerekir ki bu işlem “Trans özofageal ekokardiyografi” “TEE” olarak adlandırılır. Kalp içerisinde kan pıhtısı veya enfeksiyon odağı varlığının incelenmesi, doğumsal kalp deliklerinin incelenmesi, protez kalp kapağı değerlendirilmesi gibi durumlarda vazgeçilmez bir tanı yöntemi olan TEE için daha önce hastalarımızı çevre illere sevk edip oralardaki hastanelerde yaptırıyorken artık ilimizde Gümüşhane de yapmaktayız. Bu süreçte emeği geçen başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere hastanemiz Başhekimi ve tüm yetkililerimize teşekkür ediyor. Bundan böyle en kaliteli ve konforlu sağlık hizmetlerinden Gümüşhane’deki hastalarımızın da istifade etmesi için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz’’ şeklinde konuştu. 
Tüm Hakları Saklıdır Akgün Yazılım